Yumurtalık Kisti

Yumurtalık Kisti

Rahim tüplerinin iki yanında bulunan üreme hücreleri içeren yumurtalıklarda yumurtlama gerçekleşebilmesi için her ay bir kaç yumurta olgunlaşmaya başlar. Yumurtlama aşamasında hormonal ya da fiziksel eksiklikler yumurtanın büyüyerek kist oluşmasına sebep olabilir bunun sonucunda adet gecikmelerine yol açabilir. Bazı durumlarda ise yumurta çatladıktan sonra içerisinde kan birikerek kist oluşabilmektedir.

Her kadının hayatının bir evresinde yumurtalık kisti ile karşılaşabilir, yumurtalık kistleri genellikle iyi huyludur.
Rahim Kisti

Yumurtalık Kisti İçin Hangi Doktora Gidilir?

Aşağıda belirtmiş olduğumuz şikayetleriniz var ise Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanından veya Jinekolog bölümünden randevu alabilirsiniz. Ultrasonografi yöntemler ile teşhis konulabilmektedir.

Kist Nedir?

Kist vücudumuzun her hangi bir yerinde oluşabilecek bir balon içerisinde sıvı birikimidir. Yumurtalık kisti de yumurtalıklarda meydana gelen kitlelerdir. Yumurtalık kistlerinin çoğu hormonal kistlerdir. Kadınların fizyolojik hayatları boyunca sürekli oluşmakta olan kistlerdir bunlara yumurtlama kistleri denilmektedir. Kadınların iki regl ortasında yumurtladığı zaman ortaya çıkan kistlerin boyutları yaklaşık olarak 2-3cm’dir. Bu kistlerin ne ilaç ne ameliyat gibi hiç bir tedaviye ihtiyaçları yoktur genellikle kendiliğinden kaybolur.  Fakat boyutları 5-6cm civarına ulaşan kistlerin ultrasonografi ile hormonal iyi huylu kist mi yoksa kötü huylu kist mi bunlar incelenir.

Yumurtalık Kist Çeşitleri Nelerdir? 

Follikül Kisti: Genç kadınlarda en çok rastlanan boyutları genelde 2-3cm olan ve içerisinde berrak sıvı içeren kistlerdir. Herhangi bir komplikasyon oluşturmazlar bir kaç adet döngüsünden sonra kendiliğinden kaybolabilmektedirler.

İnklüzyon Kisti: Genellikle rahim ameliyatı sırasında farkedilebilen mikroskopik boyutta olan kistlerdir.

Korpus Luteum Kisti: Diğer adı “Sarı Cisim” dir. Çoğu korpus luteum kisti 1-2 ay içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Nadiren karın içine kanama yapabilir bu durumda cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

Teka Lutein Kisti: Genellikle kısırlık tedavisi alan kişilerde görülen 20cm gibi çok büyük boyutlara ulaşabilen aşırı hormon salgısına bağlı olarak ortaya çıkan içleri berrak sıvı ile dolu olan kistlerdir. Tedavisi için yatak istirahatı verilebilir cerrahi müdahale gerekebilir.

Gebelik Luteoması: Gebelik sırasında görülen gebelik sonrası gerileyen bir kitledir. 20cm boyuta kadar ulaşabilir.

Endometrioma (Çikolata Kistleri): Çikolata kistlerinin nedeni bilinmemektedir. Kistin içi koyu kahverengi çikolataya benzer kıvamda sıvı ile dolu olduğundan bu ismi almıştır. Cinsel birleşmede ve adet kanamalarında ağrı görülebilmektedir. Tedavisi için; ilaç tedavisi, açık ameliyat veya laporoskopi yöntemleri kullanılmaktadır.

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

  • Adet düzensizlikleri
  • Ağrılı adet görme
  • Kasıklarda dolgunluk ve ağrı
  • Karında şişlik
  • Akıntı ve akıntı renginde değişiklik

Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler bir çok hastalığın belirtileri olabilmektedir. Bu belirtiler var ise sizde kesin yumurtalık kisti var anlamına gelmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018