Vajinal Akıntı

Vajinal Akıntı

Vajinal akıntı, kadınlarda ergenlik dönemi ile başlayıp menopoz döneminde azalarak devam eden doğal ve fizyolojik bir durumdur. Doğal olan bu akıntılar bir hastalık habercisi değildir ve her kadında mevcuttur. Doğal ve fizyolojik olan vajinal akıntılar renksiz şeffaf ve kokusuzdur, yanma ve kaşıntı gibi belirtiler vermez.

Vajinal akıntılar, fizyolojik akıntılar ve fizyolojik olmayan akıntılar şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Aşağıda fizyolojik olmayan yani doğal olmayan mikrobik enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkan vajinal akıntılardan bahsedeceğiz. Fizyolojik olmayan vajinal akıntıların nedenleri, korunmanın yolları, belirtileri ve tedavisi hakkında geniş bilgi aktarmaya çalışacağız.

Vajinada akıntı

Vajinal Akıntı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Her kadında mevcut olan renksiz ve kokusuz doğal vajinal akıntılar için doktora gidilmesine gerek yoktur çünkü kadınların fizyolojik yapısı gereği oluşan akıntılardır. Fakat akıntı kokulu ve renginde değişiklik var ise ve aşağıda saymış olduğumuz rahatsız edici belirtiler var ise mikrobik enfeksiyondan veya mantar belirtisi olabileceğinden dolayı vakit kaybetmeden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanından randevu almalısınız. Verilen ilaçları düzenli kullanıp fizyolojik olmayan vajinal akıntılardan korunmanın yolları bölümünde yazdığımız önerileri uygulamalısınız.

Fizyolojik Olmayan Vajinal Akıntı Belirtileri Nelerdir?

 • Olağan dışı gelen fazla akıntılar
 • Akıntının renkli olması
 • Akıntının kokulu olması
 • Akıntının peynir kesiği şeklinde olması
 • Akıntının köpüklü olması
 • Vajinada kaşıntı, yanma ve tahriş
 • İlişki sırasında acı
 • İdrar yaparken yanma
 • Dış genital bölgede şişme ve ödem
 • Kasıklarda ve alt karın bölgesinde ağrı
 • Akıntının kanlı olması

Vajinal Akıntı Nedenleri Nelerdir?

Fizyolojik akıntılar: Kadınlarda vajina duvarlarındaki ve rahim ağzında bulunan bezlerden kaygan bir sıvı (akıntı) salgılanmaktadır. Yumurtlama dönemine doğru hormonların etkisiyle bu akıntılar fazlalaşmaktadır. Bu akıntı vajina dokusunu ıslak ve sağlıklı tutar. Sağlıklı her kadında görülen tedavi gerektirmeyen doğal bir akıntıdır.

Fizyolojik olmayan akıntılar;

Vajinit: Vajina iltihabıdır. Çeşitli nedenlerle meydana gelen vajinitin en sık rastlanan çeşidi mikrobik vajinittir. Bu mikrobik vajinitler aralarında bakteri kökenli vajinitler, parazit kökenli vajinitler ve mantar kökenli vajinitler olarak ayrılmaktadırlar. Çeşitli şekillerde akıntıya sebep olabilmektedirler.

Trikomonas Vajinit: Genellikle cinsel ilişki ile bulaşan parazit kökenli vajinittir. En belirgin belirtisi kokulu akıntıdır ve rengi sarı-yeşildir, köpüklü bir şekildedir.

Servisit: Rahim ağzı enfeksiyonu, iltihabıdır. Genellikle cinsel ilişki yoluyla ve vajina için kullanılan yabancı cisimler nedeni ile meydana gelebilmektedir. En belirgin belirtisi akıntıdır.

Serviks Kanseri: Rahim ağzı kanseridir. Belirtileri; kanlı akıntı, ilişki sonrası kanama ve düzensiz kanamalardır.

Gardnerella Vaginalis: Genellikle cinsel yol ile bulaşan bakteriyel enfeksiyondur. Balık kokusunu andıran ağır kokulu akıntılara neden olur.

Mantar enfeksiyonları: Mantarlar sıcak ortamları sevdiğinden özellikle yaz aylarında daha sık karşımıza çıkmaktadır. Mantar enfeksiyonlarında akıntı kokusuz ve beyaz renkte ve süt kesiği biçimindedir, hamilelik dönemlerinde akıntı rengi yeşil olabilmektedir. Detaylı bilgi için vajinal mantar yazımızı inceleyebilirsiniz.

İlaçlar: Bazı ilaçların yan etkisi sonucu özellikle antibiyotiklerin uzun süre kullanımı sonucu vajinal floranın dengesinin bozulup enfeksiyonlara neden olarak akıntıya sebep vermektedir.

Vajina temizliği: Vajinal duş denilen titiz kadınların uyguladığı vajina içinin temizlenmesi çok yanlış bir yöntemdir. Vajina içi kendi kendini temizleyebilme özelliğine sahiptir. Vajinal duş kesinlikle önerilmemektedir. Vajina dışı ise ılık su ile temizlenmelidir, sabun ve şampuanda tavsiye edilmemektedir. Vajinanın yanlış temizlenmesi sonucu enfeksiyon kapıp akıntıya neden olabilmektedir.

İç Çamaşırlar: Sentetik iç çamaşırların kullanılması sonucunda hava alma engellenmiş olup mikrobik mantar gibi hastalıklar meydana gelerek akıntıya yol açabilmektedir.

Vajinal Akıntıdan Korunmanın Yolları Nelerdir?

 • İlişki ve adet sonrasında vajina içi yıkanmamalıdır
 • Taharetlenme önden arkaya doğru yapılmalıdır
 • Ortak kulanım alanlarının temizliğinden emin olunmalıdır
 • Islak mayolar ve terli çamaşırlar hemen değiştirilmelidir
 • Pamuklu iç çamaşırlar tercih edilmelidir
 • Genital bölge kuru tutulmalıdır
 • Pedler ve vajinal tamponlar sık sık değiştirilmelidir
 • PH’lı doktor önerisi dışında vajina ağzına sabun, parfüm kullanılmamalıdır
 • Dar kıyafetlerden kaçınılmalıdır
 • Probiyotik besinler tüketilmelidir
 • Antibiyotikler uzun süre kullanılmamalıdır
 • Düzenli olarak smear testi yaptırılmalıdır

Vajinal Akıntı Tedavisi

Vajinal akıntılar, fizyolojik olmayan akıntılar ise mutlaka tedavisi yapılmalıdır. Sık sık tekrarlayan iltihaplı vajinal akıntılar iç genital organlara yayılabilir. Ayrıca bu akıntılar ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir.

Doktor hastanın şikayetlerini dinler ve jinekolojik muayene ile tanı konur. Gerekli görüldüğünde vajinal akıntıdan örnek alınarak mikroskopik inceleme yapılır. Teşhis edilen akıntı sebebine göre ilaç tedavisi uygulanır.

Vajinal akıntı mantardan kaynaklanıyor ise mantar enfeksiyonunu ortadan kaldıracak sistemik ve lokal etkili ilaçlar, fitil, krem ve anti fungal ilaçlar ile tedavi edilebilmektedir. Cinsel ilişki ile bulaşan parazit ve bakteriler var ise eşlerinde tedavi edilmesi gerekmektedir.

 

 

 

 

 

16 Comments

Add a Comment
 1. Selam 1senedir iltihap akıntısı var.kadin doğuma gittim fitil krem gecirmedi. Ben başka bir organdan supheleniyorum
  Hangi dr başvurmalıyim.
  Bu iltihap beni 7kg Zayıflatti. Tiroid lerine baktir diyenler var.sabah kalktığımda boğazım şiş gibi hissediyorum. Teşekkürler

  1. Yeşim Metin: Evet troidlerinize baktırmanızda fayda var. Dahiliyeden randevu alabilirsiniz.

 2. merhabalar
  sarı,hafif kokulu peynir kesiği şeklinde vajinal akıntıdan şikayetçiyim. kaşınma var lakin psikolojik de olabilir,akıntıda kahverengi lekeler de var. Doktora görünmem gerekir mi? yoksa yaşım için normal bir durum mudur? zira 16 yaşındayım,hormonlar ile ilgisi olabilir mi? şimdiden teşekkürler.

  1. Zeynep: Kadın Hastalıkları bölümüne gitmenizi tavsiye ederim.

 3. Kizım 2 yaşında ve 10 aydır kaşıntısı var defalarca farklı kremler verilmesine rağmen hâlâ kaşıntısı devam ediyor doktorlar mantar diyerek travazol verdiler ancak geçmedi nereye başvurmamız gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz

  1. Serdar: Dermatoloji Uzmanından randevu almanız gerekiyor. İlaçları düzenli kullanmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018