Saçkıran

Saçkıran (Alopecia Areata)

Saç Dökülmesi için tıp dilinde Alopecia kelimesi kullanılmaktadır. Fakat bu kelime genelde tek başına kullanmak yerine Alopecia Areata ve Alopecia Universalis gibi takılarla kullanılır. Çünkü saç dökülmesi görünürde tek sorun gibi algılansa da aslına baktığınızda birden fazla tipi bulunmaktadır. Onlardan biride Saçkıran olup, Alopecia Areata olarak kullanılmaktadır. Özellikle çocuk ve gençlerde görülen bu sorun daha çok strese bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sayfada sorunu ve tedavi yöntemlerini ele alacağız.

Alopecia Areata

Saçkıran İçin Hangi Doktora Gidilir?

Yaşadığınız tüm saç sorunları için Cildiye yada diğer adıyla Dermatoloji bölümüne gitmek gerekir. Bu bölümde görev yapan doktorlara Dermatolog ünvanı verilmiş olup, saç ve deri hastalıkları alanında oldukça tecrübelidirler. Sadece saç ile sınırlı kalmadan Dermatofaji, Sedef ve Behçet Hastalığı ile Akne ve Alerji problemleri içinde yine Dermatoloji bölümüne başvurabilirsiniz. Şimdi dilerseniz Saçkıran problemi ile ilgili konulara geçelim.

Saçkıran Neden Olur?
Aslına bakarsanız nedeni tam olarak tespit edilemeyip, daha çok stres kaynaklı olduğu üzerinde durulmaktadır. Ergenlik ve yetişkin gençlerde sık görülmesi özellikle çocukların sınav stresi, ani üzüntü gibi durumlara bağlanmaktadır. Yani burada ortaya çıkan sonuç stresten uzak durulması gerektiğidir. Neden olduğu hususuna bakacak olursak bağışıklık sisteminin zarar görmesi sonucu dökülen kılları yabancı olarak algılaması ile alakalıdır. Kendi hücrelerini yabancı olarak gören ve onlara savaş açan bağışıklık sistemi onları yok etmek için kıl kökleri etrafında bulunan Lenfosit hücreleri Sitokin adı verilen sıvı salgılayarak dökülmeye neden olmaktadır. İsmi her ne kadar saçkıran olarak geçse de sorun sadece saçlarda görülmeyip, vücudun kıl olan her yerinde görülebilir.

Bulaşıcı Bir Hastalık mı?
Saçlı deride oldukça dikkat çekici bir hal alan Alopecia Areata ilk defa gören insanların korkmasına neden olmaktadır. Bu korku maalesef insanlarda acaba saçkıran bulaşıcı mı? şeklinde sorular yöneltmesine neden olmaktadır. Bu konuda rahat olun, Alopecia Areata hiç bir şekilde bulaşıcı bir hastalık değildir. Yukarıda da belirtildiği gibi yapısal bir hastalık olup, kişinin kendi bağışık sistemi ile alakalıdır.

Saçkıran Nasıl Geçer?
Öncelikle ciddi bir belirtisi olmadan ani şekilde ortaya çıkan bir hastalıktır. Madeni para şeklinde açılma görülür ve dökülme olan yerde cilt parlak bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Tedavi konusuna geçecek olursak, burada bitkisel ve bilimsel anlamda 4 seçenek çıkmaktadır. Dilerseniz ilk olarak bitkisel yöntem olan sarımsak ile başlayalım.

Sarımsak Tedavisi Öncelikle tedavide başarı oranı %50 olduğunu bilmelisiniz. Yani sarımsak uygulamasını yapan her insan bu sorundan kurtulma imkanı yoktur. O nedenle deneme tedavi denebilir. Uygulanışına geçecek olursak, yemeklerde tükettiğimiz sarımsağı kelle ve saplı olmasına özen gösterin. Temiz bir bıçak yardımı ile sarımsağı ortadan kesiyoruz. Saplı kısmını kullanmak üzere sapından tutarak saçkıran sonucu açılmış bölgeye tahriş olana kadar sürüyoruz. Bu uygulamayı 2-3 ay boyunca devam ettirmek gerekir. Bu süreçte herhangi bir etkisi olmaması halinde bırakabilirsiniz. Bu noktadan sonra artık bitkisel yöntemler sonuç vermeyecektir.

Kortizon Enjeksiyonu: Aslına bakarsanız Kortizon yada orjinal adıyla Kortizol ve kortikosteroidler olarak bilinir. Türkçe anlamına bakmak gerekirse “Harekete Geçirmek” anlamına gelmektedir. Saçkıran tedavisinde kullanılan kortizonun amacıda hücreleri harekete geçirme amaçlıdır. Tedavide başarı şansı oldukça yüksek olup, fakat fazla kullanılması halinde vücuda zarar vermektedir. Başta obezite olmak üzere aynı zamanda kemik erimesi gibi sorunlara yol açabilmektedir. O nedenle çok fazla tavsiye edilen bir uygulama değildir. Uygulanışına bakacak olursak çok ince bir enjektör (iğne) yardımı ile mutlaka doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Belirli süreçlerde uygulanarak gelişmeler takip edilmelidir.

SADBE (Saçkıran İlacı)
Yukarıda yer alan uygulamalar deneme amaçlı ile SADBE (Squarik Asit Di Butil Ester) ise sebebe yöneliktir. Dünya genelinde saçkıran tedavisinde en çok kullanılan ilaçlardan birisi olup, bir kaç yıl önce Hair Pharma firması tarafından Türkiye’de Roll-on formu haline getirerek satışa sunmuştur. 2014 Yılı öncesi bu maddeyi tecrübeli eczacılar ilaç haline getiriyordu. Tedavide başarı oranı neredeyse %100’e yakın olup, yapılması gereken doktorun önerdiği şekliyle dökülme olan alana sürmektedir. SADBE Roll-on içerisinde %1 oranında SADBE olup, aynı zamanda Procain ve Capsaicin içermektedir. Capsaicin bibere acılığı veren aktif madde olup, o nedenle ürünü kullandığınızda hafif bir yanma problemi hissedebilirsiniz. Bunun amacı damarların genişlemesini sağlayarak kan akışını hızlandırmaya yöneliktir. Dünya genelinde Saçkıran İlacı olarak geliştirilmiş bir diğer madde ise DPCP (Difensipron) olup, kullanıcılarda kısırlığa neden olması nedeniyle çok fazla önerilmez.

Sakal Kıran, Kaş Kıran Nedir?
Yazının başında da belirttiğim gibi Alopecia Areata sadece saçlarda görülmeyip, vücudun her yerinde kıl olan tüm bölgelerde görülmektedir. Yani sadece saçlarda olmayıp, erkeklerde sakal bölgesinde yine sık görülmektedir. Sakal kıran olarak bilinse de doğrusu yine saçkıran problemidir. Aynı şekilde kaşlarda, kirpiklerde görülür. Tedavisi yukarıda anlattığım yöntemlerle yapılmaktadır.

Sarımsak Şampuanı Vs İle Zaman Kaybetmeyin
Tedaviler kısmına geçildiğinde ilk olarak bitkisel uygulamalardan biri olan sarımsak uygulamasına yer verildi. Dikkat ettiyseniz yemeklerde kullandığımız sarımsak tercih edilmesi gerektiği belirtildi. Burada yapmak istediğim uyarı sarımsak şampuanı, losyonu vs gibi ürünler kullanmayın. Direkt olarak kokusundan çokta hoşlanmadığımız gerçek sarımsak kullanmanız gerekir.

Saçkıran hakkında daha fazla bilgi için Op. Dr. Atilla KAYA tarafından hazırlanan içeriklere aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://www.sachastaliklari.com/sackiran-tedavisi-icin-uygulayabileceginiz-yontemler/

https://www.hangidoktora.com/sackiran-icin-hangi-doktora-gidilir/

2 Comments

Add a Comment
  1. Merhaba
    Sorum ; Sadbe nin neticeye varması %100 yakın olmasına rağmen neden sarımsak ile zaman kaybediyoruz, ikisini beraber kullanmamızda bir mahsur varmıdır?
    Cevap yazarsanız sevinirim.

    1. Halit: SADBE için aylık 60-80 TL arasında bir masraf etmek gerekir. Bu tüm insanlar için mümkün olmayabilir. O nedenle maddi yönü kötü olan insanlar için sarımsak çok kolay ve doğal bir çözümdür. Fakat ikisini bir arada kullanmak yerine SADBE önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018