Makatta Pıhtı Toplanması

Anal Hematom

Anüs bölgesinde aniden ortaya çıkan ağrı problemi insanlar arasında genelde Basur (Hemoroid) sanılmaktadır. Kesinlikle alakası olmayan bu durum daha çok Anal Hematom dediğimiz (Makatta Pıhtı Toplanması) ile alakalıdır. Tabii ki buna bizim yazımızla değilde mutlaka bir Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanı tarafından teşhis konması gerekir.

Anal Hematom

Makatta Pıhtı Toplanması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Yukarıda da belirtildiği gibi Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanı tercih edilmelidir. Proktoloji kendi başına bir bölüm olmayıp, Genel Cerrahi alanında alt branş olduğu söylenebilir. O nedenle makatta ağrı problemi yaşayanlar mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalıdır. Şimdi dilerseniz birazda hastalık hakkında bilgi verelim.

Makatta Pıhtı Toplanması Neden Olur?
Günlük hayatta milyonlarca insanı etkisi altına alan kabızlık problemi sorunun doğrudan yada dolaylı en önemli nedenidir. Kabız insanların çözüm olarak gördüğü dışkılama esnasında ıkınma maalesef soruna neden olmaktadır. Aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda tuvalette ve normal doğum esnasında ıkınma zararlarını görebilirsiniz. http://www.makathastaliklari.net/ikinmak-zararli-mi/

Fazla Ikınma İnce Damarları Patlatıyor
Evet arkadaşlar kabız insanlar tuvalette uzun zaman geçirmektedir. Bu süreçte nefeslerini tutarak ıkınan insanlar maalesef Hemoroid, Basur dahil olmak üzere sayfada detaylarını gördüğümüz Anal Hematom’a neden olmaktadır. İnsanların ıkınma esnasında damar basıncı artmaktadır. Bu basınç anüs bölgesinde bulunan ince damarların basınca dayanamayıp, patlamasına neden olmaktadır.

Cilt Altına Kan Akar / Pıhtılaşır
Patlayan damarlar cilt altına kan akışına neden olmaktadır. Kan akışı damar basıncına ulaşması ile birlikte son bulmakta ve yerini pıhtılaşmaya bırakmaktadır. Böylece makat bölgesinde şişlik ve ağrı ortaya çıkmaktadır.

Makatta Şişlik Görülür
Büyüklüğü mercimek tanesi kadar olabileceği gibi portakal büyüklüğüne ulaşabilen şişlik rengi mor olup, yapısı ise sınırları belli düz bir haldedir.

Makat Ağrısı Şiddetli Olacaktır
En önemli belirtilerinden biride makatta ağrı olup, tedavi olmadığınız sürece kendi kendine geçene kadar ağrı devam edecektir. Tedavisi sadece 5 dakika içinde ve yalnızca ameliyat ile yapılmaktadır.

Anal Hematom Nasıl Geçer?
Evet arkadaşlar kendi kendine geçen hastalıklar grubunda yer alan Anal Hematom kendisi geçmesi için bir kaç hafta beklemek gerekir. Bu süreçte şiddetli ağrı ile yaşamanız gerekir.

Anal Hematom Ameliyatı 5 Dakika Sürer
Haftalarca ağrı ile yaşamak istemezseniz yapmanız gereken sadece 5 dakika sürecek olan bir ameliyat olmaktır. Aslında ameliyat denmeyecek kadar basit olup, yapılan kesi yarım santim üzeri olduğu için ameliyat demek gerekiyor. Makatta Pıhtı Toplanması oluşan bölgede 1 cm kesi yapılarak cilt altındaki pıhtı boşaltılır. Kesi oldukça küçük olduğu için dikiş atmaya gerek kalmaz. Cilt altında biriken pıhtı boşaltıldığı için ağrı anında son bulur.

Op. Dr. Atilla KAYA Bilgilendiriyor
Konumuzun son kısmında dilerseniz birde uzmanlardan hastalık ile ilgili bilgi verelim. Bu konumuzda makat hastalığı alanında uzman bir isim olan Doktor Atilla KAYA’nın videosunu yayınlayacağız. Aşağıda yer alan kısa süreli video’da uzman hastalık ile ilgili bilgi veriyor. Kendisine ulaşmak isterseniz Medical Art Bakırköy kliniğinde görev yapmaktadır. 0212 246 10 04 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Anal Hematom muayenelerini SGK mensubu hastalarına ücretsiz olarak gerçekleştirmektedir.

Makatta Ağrıya Neden Olan Hastalıkları İnceleyin
Anal Hematom anüs bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biri olmasına karşın tek başına neden değildir. Basur hastalığı dahil olmak üzere Anal Fissür, Anal Fistül, Apse gibi bir çok sorun ağrıya neden olmaktadır. O nedenle mutlaka hastalığın teşhis edilmesi gerekir. Ayrıca aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda makatta ağrıya neden olan hastalıkları, nedenleri ve belirtilerini görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018