Makatta Akıntı

Makatta Akıntısı

Günlük değiştirdiğiniz iç çamaşırı akşama doğru ıslak ve kötü bir koku alıyorsa burada bir sağlık sorunu olabilmektedir. Nedeni genelde anüs bölgesinde görülen hastalıklar ve onlara bağlı şikayetler olup, daha çok fistül, apse ve iltihap gibi durumlar olsa da aynı şekilde Anal Dermatit dediğimiz cilt problemi olabilmektedir. O nedenle makat akıntısı kesinlikle önemsenmeli ve bir doktora muayene olmanız gerekmektedir.

Anüste Islaklık

Makat Akıntısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Anal bölgede görülen tüm hastalık ve şikayetler gibi makatta akıntı ve kötü koku içinde yine Genel Cerrahi uzmanı ve mümkün olması halinde onun makat hastalıkları ile ilgilenen branşı Proctoloji uzmanlarına gitmeniz gerekir.

Makatta Akıntı Neden Olur?
Şimdi dilerseniz sorunun yapısı ve nedenlerine bir göz atalım. Sorunun kaynağı tek neden olmayıp, sadece makat akıntısına odaklanmak yerine diğer şikayetleri de beraber değerlendirmek gerekir. Makatta akıntıya neden olan ilk sorun Anal Fistül yada Perianal Fistül dediğimiz durum olup, bunun dışında erkeklerde sık görülen Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) hastalığı olup, ilerleyen süreçte akıntı ve kötü kokuya neden olmaktadır.

Anal Fistül
Evet arkadaşlar makat akıntısının en önemli nedeni Perianal Fistül olup, Türkçe karşılığı ise çoğu zaman makatta akıntı olarak kullanılmaktadır. Hastalığın yapısına bakacak olursak anüs bölgesinin 3-4 cm yukarısında yer alıp, kalın bağırsak ile cilt arasında iki ucu açık kanal olarak tarif edebiliriz. Bağırsak son kısmında yer alan dışkı bu kanaldan cilt dışına akmaktadır. Yani akıntı dışkı olması nedeniyle çok kötü bir kokuya neden olmaktadır.

Kıl Dönmesi Akıntısı Pilonidal Sinüs hastalarında akıntı olup, daha çok ilerleyen süreçte olup, aynı zamanda en çok görülen kıl dönmesi belirtisi olarak ele alınmaktadır. Kıl dönmesi probleminin yapısına baktığınızda saç ve vücudumuzdan dökülen kıl, tüy ve yabancı maddelerin kuyruk sokumundan cilt altına girmesi ile oluşur. Cilt altına giren yabancı cisimleri vücut ciltten uzak tutmak için ilk olarak koruyucu bir zarla kaplamaktadır. Bu zar çok dayanıklı olmayıp, insanlar sert oturması, düşmesi ile zarar görebilir ve yırtılabilir. Bu durumda cilt ile karşı karşıya kalan kıllara karşı vücut bir hamle daha yaparak onları yakmak, eritmek için sıvı salgılamaktadır. Tabii ki bu sıvı kılları yakma imkanı olmayıp, artık vücut dışına çıkması gerekmektedir. Vücut dışına çıkarken yol olarak genelde kıl dönmesi giriş deliği yada deliklerini kullanmaktadır. Buradan her gün 2-3 damla olacak şekilde iç çamaşırınıza akmaktadır. Böylece çamaşırda ıslaklık ve kötü koku gibi insanı bezdirici durum ortaya çıkar.

Makat Ağrısına Neden Olur: Kıl dönmesi akıntısı yukarıda belirtildiği şekilde aktığı sürece sorun teşkil etmez. Fakat vücut dışına çıkmaya çalışan sıvı deliklerin tıkanması halinde dışarı çıkamayıp, iltihap halini alır. Ciddi bir ağrı ve şişliğe neden olan kıl dönmesi iltihabı görüldüğünde doktorun boşaltması gerekir. Aksi halde 1 hafta içinde kendisi boşalacak olup, bu şekilde doku hasarına neden olmaktadır.

Anal Dermatit (Mayasıl)
Bir diğer makat akıntısı ise halk arasında mayasıl olarak bilinen Anal Dermatit hastalığı ile ortaya çıkmaktadır. Makat bölgesi cildinin zarar görerek tahriş olmasına neden olan Anal Dermatit aynı zamanda ciddi kaşıntı yapan bir hastalıktır. Bu süreçte kişide akıntı, kötü koku ve kaşıntı birlikte görülmektedir.

Hemoroid Memeleri
Makatta akıntıya neden olan bir diğer hastalık ise halk arasında basur olarak bilinen Hemoroid olup, daha çok ilerleyen süreçte 3. ve 4. derece olması ile görülür. Bu evrelerde hemoroid memesi anüs dış kısmında yer alması nedeniyle sürekli ıslaklığa neden olmaktadır. Bazı durumlarda anüs kasları tarafından boğularak ciddi bir ağrıya neden olmaktadır.

Anal Kondilom (Makat Siğili)
Bir diğer akıntı ve kötü koku nedeni ise kondilom olup, diğerlerine göre daha basit bir neden olduğu söylenebilir. Anüs siğili ellerimizde gördüğümüz siğilden farkı olmayıp, sadece anal bölgede görüldüğü için anal kondilom denmektedir. Pütürlü bir yapısı olup, bulaşıcı bir hastalıktır. O nedenle görüldüğü an geç kalınmadan tedavi edilmesi (yok edilmesi) gerekir.

4 Comments

Add a Comment
  1. İyi anşamlar.makattan sefaf yesıle yakın akıntı geliyor.dışkılamada ,yada kendımıde herhangi bir agrı sızı yok.akıntıda gün içerisnde 20 kez kontrol ederse4-5 iinde denk gelıyorm az miktarda .neden olablr.yasım 33 alkol sigram yom

    1. Mustafa Bey, Genel Cerrahi uzmanı ve mümkünse makat hastalıkları ile ilgilenen branşı Proctoloji uzmanlarından randevu almalısınız.

  2. Proktologa gittim.makatta çatlak oldugunu söyledi.ve dışarda memesı oldugunu pili okdugu sölyeldi.botox ile çatlgaı lazer ile diğer bölgeleri temizledi.bugun 40.gün ama kokulu akıntı az miktarda devam edıyor.doktorm catlaka gecene kadar olur dedi.ama cok güvenmiyorum sizce nasıl

    1. Mustafa: Doktorunuz ne söylediyse doğrudur. Bizim yorum yapmamız yanlış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018