Makat Kaşıntısı

Makat Kaşıntısı

Yaşayan tüm insanların yaşadığı ortak sorunlardan biri Kaşıntı (Pruritus) vücudun her yerinde ansızın ortaya çıkan bu istek normal (Fizyolojik) bir durum olabildiği gibi maalesef ciddi hastalıkların belirtisi ve şikayeti olabilmektedir. Kaşıntı isteği ortaya çıktığında insanlar rahatlamak için o bölgeyi kaşıyarak tahriş ederler. Fakat vücudun bazı bölgeleri vardır ki her zaman kaşıma imkanınız olmayabilir. Onlardan biride anüs bölgesi olup, makatta kaşıntı her insanda görülebilmektedir. Kalabalık ortamlarda özellikle kaşıma imkanı olmayacağı için kişi ciddi anlamda huzursuz olmaktadır. Nedenlerine baktığınızda kişinin hata ve ihmalleri yanı sıra anüs bölgesinde ortaya çıkan bazı hastalıklar neden olmaktadır.

Anüs Bölgesinde Kaşıntı

Makat Kaşıntısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Öncelikle ciddi ve karmaşık bir soru olduğunu belirtmeliyim. Mümkünse fazla saçmalamadan cevap vermek istiyorum. Makatta kaşıntı için bir cildiye uzmanı yanı sıra genel cerrahi (proktoloji uzmanı) görmesi gerekebilir. Çünkü cilt tabakası ile ilgili bir sorun olabileceği gibi aynı zamanda makat hastalığı belirtisi olabilmektedir. Yada kişinin kendi hata ve ihmalleri nedeniyle olabilmektedir. O nedenle doktora gitmeden önce sayfanın devamında yer alan bilgileri inceleyerek kaşıntıya sebep olan nedenleri görmeli ve sizde bu hatayı yapıyorsanız vazgeçmelisiniz.

En Önemli Neden Anal Dermatit (Mayasıl)
Evet arkadaşlar makatta kaşıntının en önemli nedeni Anal Dermatit dediğimiz mayasıl hastalığıdır. Gerçi halk arasında Mayasıl denince insanlar Hemoroid ile karıştırmaktadır. Mayasıl + Basur farklı hastalıklar olduğunu belirterek konuya devam edelim.

Anal Dermatit Neden Olur?
Yazının başında da belirtildiği gibi anal bölgede görülen kaşıntıların büyük bir bölümü kişinin kendi hata ve ihmalleri sonucu ortaya çıkmaktadır. Öylesi yeterince temiz olmayanlar yanı sıra aşırı temizlik düşkünü insanlar aynı noktada buluşabiliyor. Sorunun kaynağı cildin koruyucu tabakasının yok olup, risklere açık hale gelmesidir.

Aşırı Temizlik ve Sabun Kullanımı
Cildin koruyucu tabakasının kaybolmasında en önemli neden aşırı temizlik düşkünlüğü olup, aynı zamanda temizlikte sabun (kalıp, sıvı vs) kullanılmasıdır. Aynı şekilde tuvalet ihtiyacı sonrası kullanılan ıslak mendil ve kimyasal içeren kalitesiz tuvalet kağıtları maalesef cildin koruyucu tabakasının yok olmasında etkilidir.

Tüketilen Gıdalarda Kaşıntıya Neden Olabilir
Ortaya çıkan sorun bazen makat bölgesi ile alakalı olmayıp, aslında günlük hayatta severek tükettiğiniz gıdalardan kaynaklı olduğu görülebilir. Bu nedenle kaşıntıya neden olan gıdalara bakacak olursak patlıcan, turşu, baharatlar ve domates öne çıkmaktadır. Sizde böylesi kaşıntı sorunu yaşayan biriyseniz yapmanız gereken sorunu anlamak için bu gıdalardan bir süre uzak durarak sorunu takip etmektir. Bu gıdaların kaşıntıya neden olmasındaki en büyük etken asit içermesi ve yanmaya sebebiyet vermesi ile açıklanmaktadır.

Dar Kıyafet / İç Çamaşır Seçimi
En sık hatalardan biride insanların kıyafet ve iç çamaşır seçiminde görülmektedir. Anüs bölgesinin havasız kalmasına neden olan dar kıyafetler ve sentetik iç çamaşırlardan kaçınmalı mutlaka cildin pamuksu ve hava almasını sağlayacak kıyafetler tercih edilmelidir. Aynı durum fazla kilo problemi olan insanlar içinde geçerli olup, kalçaların sürtünmesi sonucu kaşıntı görülmektedir.

Makat Hastalıklarının Neden Olduğu Kaşıntılar
Yukarıdaki bireylerin hataları yanı sıra birde makat bölgesinde ortaya çıkan hastalıklar kaşıntı, akıntı, kötü kotu, ağrı gibi şikayetlere neden olmaktadır. Özellikle dış basur sorunu olan insanlarda Pruritus sık görülmektedir. Bunun dışında yine Kıl Dönmesi Apsesi olması halinde acı ve kaşıntı görülebilmektedir. Çok fazla etkili olmasa da Anal Fissür yine kaşıntı yapan hastalıklardandır. (Anal Fissür Daha çok can yanmasına neden olur)

Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer?

İnsanların doktora gitmeye utandığı sorunlardan biride makata kaşıntı olup, maalesef kendileri çözüm bulmaya çalışmaktadır. Çok tasvip edilen bir durum olmasa da burada sorunun çözümüne yönelik bazı önerilerde bulunacağız. Yukarıda belirtilen ve kişinin hataları sonucu ortaya çıkan kaşıntılara karşı dikkatli olmalısınız. Sizde bu hatalardan bir yada bir kaçını yapıyorsanız mutlaka bu hatadan uzaklaşın.

Kaşıntı Kremi Pruzon Kullanın
Yaşanan sorunun kaynağında genelde koruyucu cilt tabakasının yok olması görülmektedir. Bunun önüne geçmek için mutlaka bir kaşıntı kremi kullanmalısınız. Bu tür ürünlerde genelde Kortizon bulunmaktadır. Fazla kullanımı soruna neden olan Kortizon yan etkisi yaşamadan soruna çözüm bulmak isterseniz size önerimiz Hair Pharma firması tarafından geliştirilmiş olan Pruzon Merhem olacaktır.

Ana maddesi Kalamin olan Pruzon Krem sadece kaşıntı problemi ile sınırlı kalmadan aynı zamanda çocuklarda sık görülen su çiçeği, böcek sokmaları gibi sorunlarda etkili olduğu görülmektedir. Sadece kaşıntı problemini geçirmekle kalmayan kalamin aynı zamanda cildin kaybolan koruyucu tabakasını zamanla geri kazandırır.

İki şekilde takdim edilen Pruzon Krem 20 gr tüp şeklinde yada 2 gr tek kullanımlık şase şeklinde üreticinin resmi satış sitesi ve size en yakın eczaneden 21,50 TL’ye alabilirsiniz. Kullanımı sadece kaşıntılı bölgeye sürmektir. Sürdüğünüz bölgeyi yıkadığınızda kremin etkisi geçeceği için yeniden uygulamayı unutmayınız. Ürün ile ilgili daha fazla bilgi almak için Hair Pharma Müşteri Hizmetleri Merkezini 444 37 22 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018